|  Ordfører Marthon Skårland på toppen
Vi startet fra Kløgetedttunet og fulgte veien til parkeringsplassen for toppturen. Derifra fulgte vi traktorveien, og hadde første stopp etter ca 600 meter og fikk en kort orientering om fornminnene som vi passerte, gravhauger, kullgroper og gardfar fra jernalderen.
 Fornminnene ligger på haugen bak jordet
Etter at vi hadde gått rundt jordet og klatret over gjerdeklyveren, startet oppstigningen med fin slakk motbakke. Et stykke opp i bakken hadde Pål Thjøme fra Magma Geopark en orientering om geologien rundt oss.
Halvveis opp mot toppen stoppet vi ved en fangstgrop, her sies det at den siste ulven i Bjerkreim ble fanget. Flott utsikt nedover mot Svela. Fulgte stien tilbake i kanten av myra og fikk den første bratte oppstigningen før det flatet ut og gikk litt nedover til vi kom inn på stien fra Solbjørg. Herfra gikk det jevnt oppover til toppen.
Siste kneika før toppen
På toppen er det en flott varde, og en fantastisk utsikt.
Solbjørgsnibå 466 meter over havet
|