FL 25 år - Jubileumsområde 68: Melsvatnet i Time

Time Melsvatnet

Melsvannet i Time kommune er de siste årene blitt et av Jæren Friluftsråds mest populære turområder. Vannet ligger rett ved veien mellom Bryne og Ålgård og området brukes folk i alle aldre. Og av folk fra hele Nord-Jæren.

 

Her finner du et av de få vann på Jæren som har gode muligheter for bading og mange små jærbuer har tatt sine første svømmetak her. Om vinteren er vannet ofte islagt og kan brukes til skøyting. Selv på Jæren kan det være snø om vinteren, og da har stien og veien rundt ofte skispor. Time Melsknuten

 

Jæren Friluftsråd har opparbeidet parkeringsplass med flere toalett og området er delvis tilrettelagt for rullestolbrukere. Området brukes også av syklister, spesielt populært for de små og nybegynnere. I vannet er det fisk, faktisk stor fisk sier kjennere. På et par plasser er det også fiskebrygge tilrettelagt for rullestolbrukere, men veien ned er bratt.

 

 

Turen rundt vannet er på 4 km på god vei og sti. En passende runde sier mange. Andre tar litt mer i, går fortere eller løper både to og tre runder. Og en kombinasjon med en tur opp på Melsknuten er vel verd turen opp. De 220 meter over havetgjør at du også ser store deler av flate Jæren. Og helt ned til havet, selve Nordsjøen.

 

Tekst og foto: Henry Tendenes, Jæren Friluftsråd