FL støtter dispensasjonsadgang for begelseshemma

FL går i en høringsuttalelse til forskrift om jakt og fangst inn for at Direktoratet for naturforvaltning kan gi dispensasjon fra forbudet mot å løsne skudd fra motorkjøretøy under jakt for personer med sterk bevegelseshemming. (11.5.05)

HØRINGSUTTALELSE TIL FORSLAG OM ENDRING I FORSKRIFT 22. MARS 2002 NR 313 OM UTØVELSE AV JAKT OG FANGST

 

Friluftsrådenes Landsforbund (FL) viser til høringsbrev av 29. april då, og takker for muligheten til å komme med synspunkter på forslagene til endringer i forskriften.

 

FL er enig i at det åpnes for at Direktoratet for naturforvaltning kan gi dispensasjon fra forbudet mot å løsne skudd fra motorkjøretøy under jakt for personer med sterk bevegelseshemming. Vi vil understreke at dette må være en dispensasjonsadgang som handheves strengt, at adgangen kun må innebære at skudd løsnes når motorkjøretøyet står stille og er for øvrig enig i de vurderinger som DN legger til grunn for forslaget.

 

FL har ikke særskilte synspunkter på de andre forslagene som fremmes.